Dalvin runs a farm stand that sells strawberries and blueberries. Each pound of strawberries sells for $2 and each pound of blueberries sells for $3.50. Dalvin sold twice as many pounds of blueberries as pounds of strawberries and he made $225 altogether. Write a system of equations that could be used to determine the number of pounds of strawberries sold and the number of pounds of blueberries sold. What are two systems of equations?

ACCESS MORE