brandenhill4547 brandenhill4547
  • 29-01-2024
  • Business
contestada

Determine which is the better value by finding the unit cost:
a 2 pounds of 100 apples for $4.30 or 3 pounds of apples for $5.76.
b 2 2 pounds of apples for $4.30.
c 3 pounds of apples for $5.76.
d They both have the same unit price.​

Respuesta :

Otras preguntas

9.042 divide 2.1 equqls what
Which personal pronoun correctly completes the sentence? What is its use? Dad asked Joe and __________ to help put away the dishes. A. I; indirect object B.
What is 100/8 simplified
Solve the given system, using the substitution method. y = 3x – 4 9x – 3y = 14
What is 12 out of 15 written as a decimal, fraction, and a percent?
How many senators are there in the US Senate? 50 52 75 100
Helps please ~(-_-)~ What is the slope-intercept form of the function described by this table? x 1 2 3 4 y −2 −6 −10 −14 y =____ x +____ Fill in the blanks (Aga
Elizabeth uses 23.25 ounces of granola and 10.5 ounces raisins for serving 15 of trail mix if each serving contains the same amount of trail mix how much trail
how do you call footprint of a pig?
Why would a sitting congressperson encourage gerrymandering? Select one: a. To redraw her district to increase her likeliness of winning the next election b. To