jaybos835 jaybos835 29-05-2023 Physics contestada A block of mass m = 5.0 kg is pulled up a theta = 21° incline as in the figure below with a force of magnitude F = 36 N. (a) Find the acceleration of the block if the incline is frictionless. (Give th