In the reaction H₂ (g) + Cl₂ (g) → 2HCl (g), Kg = 50.0. If 1.00 mol H₂ (g) and 1.00 mol Cl, (g) are placed in a 0.50 L container and allowed to reach equilibrium, what is the concentration of HCI at equilibrium?
the answer to this question is (HCL)=2x2(1.56)=3.12mol but i need the explanation