roodnapoleon6 roodnapoleon6 26-05-2023 Physics contestada 19 0.75 m/s2 F = -0.32 N F = 0.43 kg / 0.75 m/s2 F = 0.57 N Tu respuesta An object with a mass of 2.0 kg accelerates 2.0 m/s2 when an unknown forces applied to it. What is the amount of the force?