a store sells grapes for $1.90 per pound, strawberries for $2.50 per pound and pineapples for $3.00 each. jonathan has $27 to buy fruit. he plans to buy 2 more pounds of strawberries than grapes. he also plans to buy 2 pineapples. if x represents the number of pounds of grapes, write an inequality in one variable that models this scenario. determine algebraically the maximum number of whole pounds of grapes he can buy

ACCESS MORE