You and your siblings have $20 to spend on ice cream cones and snowballs. An ice cream cone costs $2.50 each and a
snowball costs $1.75 each. Let x represent the number of ice cream cones purchased and y represent the number of
snowballs purchased.
Which inequality can be used to represent the possible combinations of ice cream cones and snowballs that you and your
siblings can purchase?

ACCESS MORE