imyourgachafantasy imyourgachafantasy
  • 20-12-2022
  • Mathematics
contestada

Jason sells g sandwiches per day, at $8 per sandwich. He also earns $4 of tips per day. If
Jason's rich uncle promises to multiply whatever Jason earns by 5, and Jason's sandwich cart
costs $340 per day, how many sandwiches must Jason sell to earn more than he loses?

Respuesta :

Otras preguntas

Methane reacts with oxygen to produce carbon dioxide and water. What are the products? A. methane and water B. oxygen and carbon dioxide C.
round the nearest whole number 5.28
ALL GREAT AND HONORABLE ACTIONS ARE ACCOMPANIED WITH DIFFICULTIES, AND BOTH MUST BE ENTERPRISED AND OVERCOME WITH ANSWERABLE COURAGE
What are at least two common mental disorders one might find in Gothic stories?
Simplify the following expression. (58x + 60y) - (10x + 32y) a.48x + 92y b.48x + 28y c.68x + 28y d.68x + 92y
Eugene takes 5/6 minutes to run one lap around the track if Eugene runs around the track at the same pace for 1/4 hour how many laps will kevyn Eugene Run
What exactly did the Indian Removal Act of 1830 do?
which number has the same value as 32 tens
How do you estimate 2 7/9 x 4 2/5. ?
How many times does 12 go into 800
ACCESS MORE