Juliettegomez82 Juliettegomez82
  • 20-12-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 40 oz jar of peanut butter for $5.25, or you can buy a 15 oz jar for $2.10. which is the better deal? If we find out the cost per ounce for each jar, then we can determine which is the better price. To do this, we need to divide. ALWAYS put "money on top".

Respuesta :

Otras preguntas

Factor the expression.2x2 + x - 15
I lost my English book what do I do?
If the substances below, which is best able to conduct electricity? a. KBr(l) b. NaC₂H₃O₂(s) c. C₆H₁₂O₆(aq) d. CH₃OH(aq) e. NaCl(s) It would be great if you c
define judicial review
What is the next term in the geometric sequence 16, –4, 1, –(1/4), … ?
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9
Kim and Courtney share a 16-ounce of box of cereal.  By the end of the week, Kim has eaten 3/8 of the box, and Courtney has eaten 1/4 of the box of cereal.  Wha
express 8 square roots of -65 in terms of i
When an alkaline earth metal, M, reacts with oxygen the formula of the compound produced will be a. M₂O b. MO c. M₂O₃ d. MO₂ e. M₃O₄
express 8 square roots of -65 in terms of i
ACCESS MORE