lilljunc lilljunc
  • 19-12-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of a burger is $4.50. The cost of a soda is $.75. Greg wants to treat some friends to lunch. If he has $40, how many people can he buy lunch for? Use “let” statements and inequalities in your answer.

Respuesta :

Otras preguntas

what are millers arguments against those who claim that the roman republic was a top down goverment
What is the definition of Loyalty
Read the passage from "Marriage Is a Private Affair” by Chinua Achebe. It is a conversation between a woman named Nene and her fiancé, Nnaemeka. In this excerpt
Given: m ll nWhat is the value of x?
Witch country should I perfer to live in for its climate,natural resources,location and trade Germany or Italy
What is this? Please explain it to everyone who needs to know about it
Use the distributive property to simplify each expression. 1. ¼(4f - 8) 2. (-8z - 10)(-1.5)
How do you figure out mechanical energy
The product of two integers is 112. One number is four more than three times the other. Which of the following equations could be used to find one of the number
why waste can hurt animals and people
ACCESS MORE