rosmerc2343
rosmerc2343 rosmerc2343
  • 18-12-2022
  • Mathematics
contestada

a. DVDs can be made in a factory in New Mexico at the rate of 20 DVDs per $3, but the factory costs $80,000 to build. If they make 1 million DVDs, what is the unit cost per DVD? Pls I need help this is due at 12:00 pm!!!!

Respuesta :

Otras preguntas

write the volume formula beside the solid figure​
What is the key purpose of conservation biology?
Paden Company purchased merchandise from Emmett Company with freight terms of FOB shipping point. The freight costs will be paid by the
The principal represents an amount of money deposited in a savings account subject to compound interest at the given rate. Principal: $5500 Rate: 3.5% Compounde
Reviewing and evaluating records used to prepare a company's financial statements is referred to as ______.
2. Describe social diversity and discuss two examples.
Calculate the average atomic mass for element X
find the estimates for the following:
What are the example of molecule ?​
TIMED PLS HELP Which type of authority figure breaks the rules? Question 1 options: charismatic authority bureaucrats