demonstrate 3 way how Alonso and his children went into a grocery store and he bought $14 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.75 and each Banana costs $0.70. He bought a total of 11 apples and bananas altogether. By following the steps below, determine the number of apples, ∞, and the number of bananas, y, that Alonso bought.