contestada

every​ year, danielle santos sells 47,360 cases of her delicious cookie mix. it costs her ​$2 per year in electricity to store a​ case, plus she must pay annual warehouse fees of ​$3 per case for the maximum number of cases she will store. if it costs her ​$740 to set up a production​ run, plus ​$7 per case to manufacture a single​ case, how many production runs should she have each year to minimize her total​ costs?