contestada

In a photoelectric effect experiment, electrons emerge from a copper surface with a maximum kinetic energy of1.10eVwhen light shines on the surface. The work function of copper is4.65eV. Which one of the following values is closest to the wavelength of the light?(h=6.626×10 −34J⋅s=4.141×10 −15eV⋅s,c=3.00×10 8m/s,1eV=1.60×10 −19J)A 360​nmB 1​220 nmC 1100​nm 0⋅150 nm