ella43711 ella43711
  • 29-11-2022
  • Mathematics
contestada


A 12 ounce can of mixed nuts costs $6.16, but peanuts cost $0.55 per ounce. The can contains 8 ounces of
peanuts and 4 ounces of other nuts. What is the cost per ounce of the other nuts (round answer to nearest
cent)?

Respuesta :

Otras preguntas

ms Callahan is building a new dog pen for her dog. she has 24feet of fencing. the pen needs to be a rectangle. what is the length and width of the diffrent siz
In lyric poetry, a(n) speaker expresses thoughts and emotions.
What tool is used to determine the exact location you are in, using Longitude and latitude? A. Sextus B. Telescope C. Protractor D. Folcrum
What is the best definition of supremacy?
Why have so many Spanish words become part of the American Englis?
What form of energy transforms to what other form when you turn on a steam iron?
What is the constant in the expression 8x-2y+48
Ryan is saving up for a bike that cost $198 so far he has saved $15 per week for the last 12 weeks how much more money does Ryan need in order to be able to buy
describe in two instances in which you would use the verbs see and estar
elements with atomic numbers 58 through 71 are part of what series?