vivihuerta07
vivihuerta07 vivihuerta07
  • 28-11-2022
  • Mathematics
contestada

When is the inequality true?
-2x^2+3x-1≤2x+1
options:
sometimes
always
never
for only one x value

Respuesta :

Otras preguntas

Pablo wrote tour division equations with 6 the quotient what could have been the four division equations that he wrote?
kelli calls her grandmother every month.Every other month,kelli also calls her cousin.if kelli calls her cousin in january,how many calls kelli have made to her
When a lion eats a gazelle this is an example of a)resource partitioning. B) survivorship. C) competition D) predation
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
A machine is supplied energy at a rate of 4,000 W and does useful work at a rate of 3,760 W. What is the efficiency of the machine?
Read the sentence. By the time he is 60 years old, he will have collected coins for most of his life. What verb tense describes something existing or happening
Pablo wrote tour division equations with 6 the quotient what could have been the four division equations that he wrote?
You borrow $200 from a friend to help pay for a new laptop computer. You pay your friend $12 back per week. Write and solve an inequality to find when you will
In the book To Kill a Mockingbird, According to Atticus, why don't blacks get a fair deal in court? Why are jurors always from the countryside and not the town?
Jenna buys 12 lb of meat. Some of the meat is chicken and costs $1.90/lb. The rest is beef, which costs $4.30/lb. She spends a total of $34.80 Which equation m