noramadison1021 noramadison1021
  • 27-11-2022
  • Mathematics
contestada

if cabbage cost $0.46 per a pound then how many pounds of cabbage can you buy for $6.50? Explain why you can use division to solve this problem.

Respuesta :

Otras preguntas

which explorer sailed for france?
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
What is 0.05 percent of 6.5?
Why were people from Africa brought to Georgia?
The significance of the Open Door Policy for the United States lay in its (A) providing a use for the Philippines as a way station between China and the United
what does etymology study?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.