Select the correct answer.
You work for a flower company. You sell roses at these prices: 3 roses for $4.80, 6 roses for $9, 12 roses for $14.40, and 36 roses for $45. What is the unit
cost per rose for the worst deal?
OA. $1.20
OB. $1.25
ОC. $1.60
OD. $1.80