dhhd53nxjxjx dhhd53nxjxjx
  • 17-11-2022
  • Mathematics
contestada

8. The eighth-grade class had a bake sale. They sold 55 bars and cookies altogether and made
$115. Each bar cost $3 and each cookie cost $1. How many bars ad how many cookies did they
sell?
a. 10 cookies, 30 bars
b.
15 cookies, 40 bars
C.
20 cookies, 40 bars
d. 25 cookies, 30 bars

Respuesta :

Otras preguntas

An angler experiences a glare of light coming from the water's surface. Which type of glasses should she wear to minimize the glare?
Explain why elevation of land in the Amazon basin makes travel easier.
Prove that a line that divides two sides of a triangle proportionally is parallel to the third side. Be sure to create and name the appropriate geometric figur
All of the following can result from seismic waves EXCEPT
How to I find the slope of this equation
Because athletes work out more than their less-active peers, they generally need extra calories to fuel both their sports performance and their growth. False T
Please help me......
You are writing a blog post about staying healthy. For your research, you read a long essay but can't figure out the main idea of the text. Which approach is th
how does the serious tone of a magical realist story most affect the reader ?
What is .5333 as a fraction?
ACCESS MORE