What is the unit rate in price per ounce for choice A? Round your answer to the nearest hundredth.
Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79
a
$7.16 per ounce
b
$0.14 per ounce
c
$9.39 per ounce
d
$0.11 per ounce {jackpot points} {if you dont know DON'T ANSWER}