ad8345029 ad8345029
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for $4.40 or 16 ounces of the same brand for $3.68. Wich is the better buy?

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 28-10-2022

Answer:

20 ounces for $4.40

Step-by-step explanation:

Hello!

First let's find the cost per ounce for both types of cereal.

For the first cereal:

  • 20 ounces = $4.4
  • 1 ounce = $4.4 / 20
  • 1 ounce = $0.22

For the second cereal:

  • 16 ounces = $3.68
  • 1 ounce = $3.68 / 16
  • 1 ounce = $0.23

The first cereal is 1 cent cheaper, so the best option to buy would be the 1st option.

Answer Link

Otras preguntas

The path of the a rocket represented by the equation =√(25−^2 ) The path of the missile designed to intersect the path of the rocket is represented by the equat
7. I like----- a. that old Spanish song b. old that Spanish song c. that old song Spanish d. that Spanish old song
Government types of the Soviet Union and Cuba
In ΔEFG, g = 1.6 cm, e = 8 cm and ∠F=46°. Find ∠E, to the nearest 10th of a degree.
Any system of government in which a small group holds power is called
Setting of the story the cruel hunters
A man used a force of 250 Newtons for 90 seconds to pull on a rock that remained stationary. How much work was done?
Sarah has planted a total of 60 plants in her new garden.21 of these are sunflowers.What percentage of the plants are sunflowers?
An IV infusion is to be regulated with Plain Lactated Ringer's Solution 1 L. If the fluid is to progress for 11 hours, how much fluid should be infused per minu
wha three events happenned as a result of the launch of Soviet Union Sputnik?