charliesoulsby4883 charliesoulsby4883
  • 27-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 5-lb bag of oranges costs $5.60, and an 8-lb bag of the same type of oranges costs $7.92. Meghan found the unit prices, which are the constant of proportionalities between cost and weight, for each bag of apples. What is the difference in their unit prices?

Respuesta :

Otras preguntas

If the volume of a sphere is 36π cubic units, what is the radius?
Which two fingerspelled letters have the same handshape with different palm orientation? P and S K and P A and S Which two fingerspelled letters have the same
Convert the following equation from polar to rectangular form: theta=pi/3
What's the date the declaration was approved
Which ratio is equal to 3 : 5?Select one of the options below as your answer: A. 12 : 25 B. 12 : 20 C. 15 : 20 D. 12 : 15
Why are some mongooses domesticated or kept as pets
Which kingdom includes multicellular, heterotrophic organisms that absorb nutrients from other dead organisms?
complete the Pattern 444 4440 44,400
How does Lord Byron’s use of meter and structure represent ideas of the Romantic movement?
What is the base metric unit for measuring volume