gahdcaud gahdcaud
  • 20-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mariam wants to buy strawberries and apples to
make a fruit tart. Strawberries cost $3 per pound
and apples cost $3.25 per pound. How many pounds
of fruit does she buy if she buys 0.5 pounds of
strawberries and 3 pounds of apples? How many
pounds of fruit does she buy if she buys x pounds of
strawberries and y pounds of apples?

Respuesta :

Otras preguntas

what is 1234÷34 thank u
The verb ‘IR’ is considered irregular. Based on the conjugations you learned about -ar, -er/-ir verbs and the ones for ‘IR’, why is it irregular?
what is the smallest particle representing hydrogen peroxide? A. a molecule B. an oxygen atom C. diatomic oxygen D. a hydrogen atom
how to solve. 0.05x+0.02x=4.9
Who invented division?
what makes the most protein for a cell
Select the true statement about the graph of f(x) = -2x^3 + 6X^2 + 18X -18.
If two parallel planes are cut by a third plane, then the lines of _______________ are parallel. parallelism transversals intersections
4. What is the best definition for the underlined word based on the following sentence? "Haunted by the raven tormenting him in the poem, the narrator wishes
Order from greatest to least 3.008 3.825 3.09 3.18