jyvii16 jyvii16
  • 30-09-2022
  • Mathematics
contestada

In September 2016, the cost of gasoline in Berlin was around 1.29 euros per liter.
What would the equivalent cost be in U.S. dollars per gallon?

1 U.S. dollar
≈
0.896 euros
1 gallon
≈
3.785 liters

The equivalent cost would be per gallon.

Respuesta :

Otras preguntas

A chart of the elements showing the repeating of their properties is called the
Is each line parallel, perpendicular, or neither parallel nor perpendicular to the line −2x+3y=12? Drag each choice into the boxes to correctly complete the
I need help with both questions 14 and 15
What is 6 8/15 as a percentage ( 6 and 8/15)
A first number plus twice a second number is 4. Twice the first number plus the second totals 20. Find the numbers
PLSSSSSSSSSSSS HELP!!!!!! Which of the following sequences of transformations is used to obtain figure from figure ABCD? a. Reflection about the x-axis fol
Marco paid $46.98 for 7.7 gallons of gas what is the price of 1 gallon of gas
Evaluate -5 exponent 3 there
Ammar is constructing an angle congruent to ∠MNP . With his straightedge, he draws and labels DE−→− . He places the compass point on point N and draws an arc th
HELP. WILL MARK BRAINLIEST. HOW MANY DO I DRAG FOR THE CORRECT ANSWER?
ACCESS MORE