Answer:
Explanation:
Total mechanical energy = 1/2 m ω²A² where ω is angular frequency and A is amplitude .
Given
1/2 m ω²A² = 5.46
ω²A² = 2 x 5.6 / m
= 2 x 5.6 / .325
= 34.46
ωA = 5.87
maximum speed = ωA = 5.87 m /s
B )
angular frequency = 2π / T , T is period of oscillation .
= 2 x 3.14 / .22
= 28.54 s⁻¹
ω = [tex]\sqrt{\frac{k}{m} }[/tex]
k is force constant and m is mass
[tex]28.54=\sqrt{\frac{k}{.325} }[/tex]
k = 264.72 N/m
C)
ωA = 5.87
28.54 X A = 5.87
A = .2056 m
= 20.56 cm .